Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Ohjeldamatud nutirobotid võivad pahaaimamatu omaniku taskud tühjaks teha

Pilt on illustratiivne. FOTO: Shutterstock

Koduses majapidamises iseseisvalt tegutsevad robotabilised ei pruugigi olla alati nii nutikad, mõjudes oma usaldavate omanike rahakotile laastavalt. 

Sekeldustesse sattunud robotniidukite remondihüvitised ulatuvad Seesami kodukindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul enamasti 1700-2200 euro juurde.

Tema sõnul on levinud põhjuseks õnnetused, kus niiduk sõidab tiiki, porilompi või jääb kinni vihmaveerenni ning elektroonikakomponendid saavad niiskuse käes kahjustada.

«Järjest enam juhtub aga seda, et niidukile saab saatuslikuks hoopis pereliige või külaline, kes temast autoga üle sõidab. Selliste olukordade vältimiseks võiks kutsutud külalistele mainida, et hoovis võib toimetada robot või piirata roboti liikumisala nii, et tal poleks võimalustki sissesõiduteele sattuda,» jagab Gilden nõu.

Mida teha kõige sagedasemate õnnetusjuhtumite vältimiseks?

Puhasta, aga mitte survepesuriga

Enne kui niiduk talvekorterisse viia, tasub masin korralikult puhastada. Seda ei tohi kindlasti teha survepesuriga, mis võib vee läbi tihendi suruda või kahjustada niiduki õrnemaid osi. Puhastamiseks sobivad tootjate esindajate sõnul näiteks pehmemad harjad, suruõhk või lihtne niiske lapp, millega põhi ja masina korpus hoolikalt üle käia. Lisaks võiks puhastada ka laadimisjaama.

Lae aku täis

Niidukit pikemaks ajaks seisma jättes soovitavad tootjad robotniiduki aku täis laadida. Samamoodi tuleks aku laadimisest alustada ka kevadhooaja alguses, et masin talveunest taas üles äratada.

Käi hoolduses

Et niidukil oleks pikk eluiga, peaks selle korra aastas viima ka hooldusesse, kus kontrollitakse masin üle ja viiakse läbi tarkvarauuendus. Hooldus soovitatakse läbi viia sügistalvisel perioodil.

Robot külma ei armasta

Lisaks tasub meeles pidada, et niidukit soovitatakse hoida pigem soojemates ruumides – külma ja miinuskraade need seadmed ei armasta.

Mõtle roboti liikumine aias läbi

Gildeni sõnul on niidukitest üle sõitmine aina levinum probleem ning täna moodustavad sellised kahjud isegi kuni 40 protsenti kõikidest nutirobotitega seotud kahjujuhtumitest. Selliste olukordade vältimiseks oleks hea piiritleda väga täpselt alad, kus robot liikuda saab. Ka külalistele tasub enne saabumist mainida, et aias võib robot liikvel olla.

Tagasi üles
Back