Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

SÕNA EKSPERDIL ⟩ Kuidas kodust vara tormide eest kaitsta

Tormikahjud Viljandis. Pilt on illustratiivne. FOTO: Elmo Riig/Postimees Grupp

Kiikede lõhutud rõduaknad, purunenud elektriliinid, katused ja autod ning tuulte jõul lendava aiamööbli ja batuutide purustatud aknad – loetleb spetsialist levinumaid sügistormide tagajärgi ning annab nõu, kuidas kodu tormikahjude eest hoida.

Seesami varakindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul on viimastel aastatel sügistuuled üha ettearvamatuteks ja raevukamateks muutunud. Tugev tuul ja sademed kujutavad seejuures ohtu ka inimesele, tema kodule ja sõidukitele. 

Sügistuultes saavad enim räsida majade katused, piirdeaiad ja puude alla pargitud autod. Neile järgnevad õnnetused suvest õue jäänud aiamööbli ja batuutidega, mis turvaliselt kinnitamata päris tihti tormiga õhku tõusevad ning aknaid ja kõrvalhooneid lõhuvad. Juhtub ka õnnetusi, kus majaseina voodrilauad tulevad tuulega lahti või tuul lõhub tuulegeneraatori. 

Eeltoodud kahjudest ja nendega kaasnevatest ebameeldivustest pääsemiseks pani Gilde kokku nõuanded, mis aitavad koduomanikel kaitsta tormide eest nii ennast kui ka oma vara.

Mööbel ja batuudid talvekorterisse

Kõik lahtised esemed nagu batuudid, aiamööbel ja laste mänguasjad kuuluvad hooaja lõppedes talvekorterisse. Aiast, rõdult ja terrassidelt kipuvad need tugeva tuulega lendu tõusma ja lõhkuma aknaid, hullemal juhul võivad need ka autol või kõrvalhoonel maanduda. Koroonaaja rõdusisustustrend ehk rippuvad korvtoolid ja kiiged tuleks samuti suve lõppedes turvaliselt panipaika viia või tugevalt kinni siduda. Vastasel juhul võib tagajärjeks olla purunenud rõduuks- või aken.

Uksed, aknad, väravad kinni

Tundub igati loogiline sulgeda aknad, uksed ja väravad, kuid kahjuks on teada juhtumeid, kus tuul on rebinud lohakalt kinnitatud aia lahti ning lõhkunud läheduses parkinud auto. Õhutusasendisse jäetud ja tormiga purunenud uksed ja aknad on tihti mureks just maakodudes.

Kodumasinad vooluvõrgust välja

Tuule tekitatud elektrikatkestused ja voolukõikumised võivad mõjutada kodumasinate toimimist. Parimaks kaitseks on kodumasinate eemaldamine vooluvõrgust.

Inimesed ja autod puudest eemale

Võimalusel peaks sõidukid parkima puudest ja postidest eemale. Samuti tuleks tugevate tuultega ise kodus püsida, sest murduvad puud on ohuks ka inimestele.

Maja läheduses kasvavad puud tuleb igal aastal üle vaadata ja vajadusel pehkinud puud maha saagida ning vanad oksad eemaldada. Tugev tuul võib räsida puid ja kukkuvad oksad tekitada klaasi- ja värvikahjusid parkivale autole ja lõhkuda maja katuse.

Hoolda katust

Suuremad tuuled ja paduvihmad toovad välja katuste õrnad kohad - tugev tuul võib rebida lahti tüki katusest, aga võib teha kahju ka kogu katusele ning põhikonstruktsioonidele. Enne tormituulte saabumist tasub üle kontrollida nii elumaja kui ka kõrvalhoone katused ning vajadusel kinnitada või parandada kahtlased kohad. Tugevad paduvihmad võivad läbi katusekonstruktsioonide tungida ka katust lõhkumata ning kahjustuda võib nii siseviimistlus kui ka kodune vara.

Tagasi üles
Back