Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

ANALÜÜTIK ⟩ Metsik hinnakasv lükkab inimeste koduostu plaanid edasi

Pilt on illustratiivne. FOTO: Shutterstock

Arco Vara kinnisvarabüroo analüütiku Mihkel Eliste sõnul halveneb elamispindade kättesaadavus tulevikus veelgi ning seetõttu on järjest rohkem inimesi sunnitud üüriturul veetma pikema perioodi oma elust kui nad varasemalt lootsid.

«Tavatarbija jaoks tähendab tänane olukord paraku seda, et käimas on laiapõhjaline hindade kasv ning see jätkub veel ka lähikvartalitel. Lisaks energiahindadele indikeerivad üsna tugevat hindade kasvu ka juba toiduained ning sellele järgnevad järk-järgult ka muud kaubagrupid,» kirjutas Eliste Arco Vara kinnisvaraturu lühiülevaates.

Kinnisvaraturgu puudutavalt ei ole tema sõnul ehitusmaterjalide osas lähitulevikus tõenäoliselt hinnataseme alanemist oodata ning kiirenenud tarbijahindade kasvu taustal on Eliste sõnul ainult aja küsimus, kui ka tööjõud soovib varasemast enam palka saada ning selle kõrval kaupade ja teenuste hindade kasv lõpptarbijate jaoks jätkub.

«Võib eeldada, et inimeste reaalsissetulekute kasv on lähikuudel suhteliselt napp ning Eesti mediaanpalka või alla selle teenivate kodanike jaoks on olukord, kus toidukorv ning energiahinnad on üha kallimad, suhteliselt trööstitu,» tõdeb analüütik.

Eliste toob välja, et nii korterite kui ka üksikelamute hinnad on enamikes Eesti piirkondades kasvanud 2020. aasta sügisest sõltuvalt vara konkreetsemalt puudutavatest teguritest 15 kuni 25 protsendi võrra ning viimaste kuude jätkuv pakkumishindade kasv tõotab tema arvates hoida tehingute hinnad tõusuteel veel pikema perioodi vältel.

Loe rohkem kinnisvaraportaalist City24!

Tagasi üles
Back