Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Sisekujundaja: õige padi ja tekk aitavad paremini magada

Uni on hea tervise alus. FOTO: Gorodenkoff / Shutterstock

Hea päev saab alguse heast unest. Paljud teavad, et hea une jaoks peaks magamistuba olema vaikne, pime ja hästi ventileeritud. Kuid kas teadsite, et ka kehatemperatuur ja -asend mõjutavad oluliselt une kvaliteeti? IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi jagab näpunäiteid, kuidas valida parema une jaoks õige padi ja tekk.

«Õigesti valitud tekk aitab hoida kehatemperatuuri õigel tasemel. Hea tekk on valmistatud hingavast materjalist, mis ei pane higistama ja hoiab kehatemperatuuri ühtlasena kogu öö vältel. Ideaalne tekk tundub ka kaalu, suuruse ja vormi poolest kasutajale «täpselt õige». Aastaaegade vaheldumisel on soovitatav ka tekke vahetada, sest teki soojusastet arvesse võttes tagab tekk suurima potentsiaalse kasutusmugavuse. Täpselt nagu riiete puhul: me ei kanna suvel sooje riided ega talvel sandaale,» ütleb Tammekivi.

Tekke on saadaval eri soojustaseme ja täitematerjaliga, seega saab igaüks valida endale sobivaima. Ükskõik, kas eelistate magades sooja või jahedat, suletekki või teisi materjale, näiteks hõlpsasti hooldatavat lüotselli, leiate mugavaks magamiseks vajaliku. Tammekivi sõnul ei sõltu teki soojustase mitte ainult täidisest, vaid ka täidise kogusest. Mida rohkem täidist, seda soojem on tekk.

Külmemaks hooajaks soojem tekk

Sügisele ja talvele omaselt langeb sel ajal temperatuur. See võib und mõjutada, kuna magades hakkab külm. «Valige jahedamaks ajaks soojem või igaks aastaajaks mõeldud tekk, kui teate, et teil kipub talvel külm olema. Igaks aastaajaks mõeldud tekid pakuvad ideaalset soojust aastaringselt, kuna need sisaldavad ühte kergemat tekki ja ühte soojemat tekki, mida saab vajadusel kokku ühendada või lahti võtta,» soovitab sisekujundaja.

Lisaks teki soojustasemele saate valida materjalide vahel, millel on eri eelised ja omadused. Mõnel tekil on puuvilla, polüestri ja/või polüpropüleeni segust valmistatud pehme kiudtäidis. Need kiud on kerged ja säilitavad oma mahu ning isoleerimisvõime. See laseb teie kehal hingata ja hoida ühtlast temperatuuri kogu öö jooksul.

Samas on udusulgede ja sulgedega täidetud tekid tuntud oma isoleerimisvõime poolest. Sulgedega täidetud tekk hoiab teid soojas ning on samas kerge, kohev ja pehme. «Mida rohkem udusulgi, seda pehmem, soojem ja kergem tekk on. Samuti tõmbavad suled niiskust eemale ja takistavad seeläbi higistamist,» lisas Tammekivi.

Allergikutele on hea valik siiditäidisega tekid, kuna siid võitleb hästi tolmulestade ja mustuse vastu. Siiditäidis reguleerib temperatuuri, hoiab teid külmaga soojas ning vastupidi. Samuti hingab ja tsirkuleerib õhku nii, et niiskus aurustub, luues hea unekeskkonna.

Villased tekid on vastupidavad ja lasevad õhul liikuda, viivad niiskuse kehast eemale ja loovad ühtlase temperatuuriga mugava unekliima. «Vill hoiab teid mõnusalt soojas ning reguleerib temperatuuri selliselt, et saate kogu ööks ühtlase magamistemperatuuri,» selgitab Tammekivi.

Vali padi magamisasendi järgi

Õigesti valitud padi on vaieldamatult üks hea une peamisi tegureid. Padja valimisel on oluline arvesse võtta nii selle pehmust kui ka materjali. «Padja valimisel tuleks esmalt endalt küsida, kuidas te tavaliselt magate ja mis teile meeldib. Näiteks külili ja selili magajate jaoks on tugevam kõrgem padi sageli hea valik. Inimesele, kes eelistab kõhuli magada, võib lamedam pehmem padi olla sobivam valik, kuna see võimaldab pead, kaela ja selgroogu paremini joondada,» ütleb sisekujundaja.

Padjad on disainitud eesmärgiga pakkuda tuge sõltuvalt magamisasendist. «Hea padi peaks hoidma pead samas asendis ja nurga all nagu täiusliku kehahoiakuga püsti seistes. Selili magajad, külili magajad, patja kallistavad magajad – kõik leiavad enda magamisasendile sobiva padja, alustades sulgedega täidetud patjadest kuni erineva paksusega mäluvahu või polüestrini,» kirjeldab Tammekivi.

Ergonoomiline padi parandab und

Mäluvahust valmistatud ergonoomiline padi võib und oluliselt parandada. «Ergonoomiline padi vajub teie kehatemperatuuri abil pea ja kaela kuju järgi. Need on disainitud nii, et anda teie peale, kaelale ja õlgadele õiget tuge, mis võimaldab igal ööl kvaliteetselt puhata,» selgitab sisekujundaja. Tammekivi lisab, et olenemata sellest, kuidas te magate või palju magamisasendit vahetate, leiate sobiliku ergonoomilise padja, mis võimaldab magada nagu laps ning puhanuna üles ärgata.

Kui magate kõhuli ja vajate madalamat patja, mis pead ja selgroogu õiges asendis toestaks, siis valige madal sulepadi. Kui magate küljel või selili, siis vajate rohkem tuge ja seetõttu peaksite valima kõrgema sulepadja. «Sulgedest täidis pakub head tuge ja leevendab kaelale ning õlgadele avalduvat survet, aidates teil lõõgastuda,» ütleb Tammekivi.

Allergikud peaksid pigem kasutama mikrokiud-, õõneskiud- ja polüesterpatju, kuna need on hüpoallergeensed ja hästi hingavad. «Mikrokiust padjad on valmistatud ülipeenikestest polüester- ja nailonniitidest, mis on tihedalt kokku kootud. See muudab padja antimikroobseks. Sünteetilised materjalid tõrjuvad ka niiskust,» selgitab sisekujundaja. Ta lisab, et padja võib katta padjakaitsega, mis kaitseb seda plekkide ja mustuse eest ning mida saab pesumasinas pesta. Mõned padjakatted teevad padja isegi veel mugavamaks.

Tagasi üles
Back