AJALOOPÄRL ⟩ Unistad oma veinimõisast, siidrikojast või hoopis suvilast? Vana-Vigalas müüakse ajaloolist viinavabrikut

Vana-Vigala mõisa endine viinavabrik. FOTO: KV.EE

Kui sa oled unistanud oma veinimõisast, siidrikojast või majutusteenuse pakkumisest, siis see pakkumine on just sulle.

19. sajandil ehitatud viinavabrik asub iidse tammepargi vahetus läheduses ning on hoolimata möödunud aegadest ning ajahamba puremisest igati korralik ja puhas. Viinavabrik on osa Vana-Vigala mõisakompleksist, mille rajas Uexküllide aadlisuguvõsa. 

Vana-Vigala mõisa endine viinavabrik. FOTO: KV.EE

Hoone on konverteeritud ja olnud kasutuses kuivatina, mis võib olla ka põhjuseks, et hoone puitosad on siiani väga heas seisukorras. Massiivsed puidust talad ja põrandalauad, mida ei kohta enam tänapäeval, on siin suurepärases sümbioosis punaste telliste ja paekiviga.

Vana-Vigala mõisa endine viinavabrik. FOTO: KV.EE

Hoone fassaadil on selle ajaloos olnud kolm võlvust, mis on küll kinni laotud, ent mida on võimalik uuesti avada. Hoone teevad eriliseks selle hästi säilinud kõrge korsten ja kuivati, mis koosneb omakorda kahest põrandaalusest küttekoldest. 

Vana-Vigala mõisa endine viinavabrik. FOTO: KV.EE

Uexküllide ajaloost

  • Uexküllide nime ja suguvõsa lähet seostatakse Üksküla (Ikšķile) nimega, kus piiskop Albert rajas Üksküla piiskopkonna ja läänistas piirkonnas alad suguvõsa esivanemale, Johan de Bardewisile.
  • Üxkülidele kuulusid Vana-Liivimaal: Vigala, Mõniste, Paadrema, Päärdu, Velise, Kolga, Antsla mõis, Päri, Pirgu, Loodna mõis, Angerja, Russalu, Mõraste, Haimre, Lümandu, Kiltsi mõis ja teised mõisad ning vasall-linnused: Vigalas, Virtsu, Velisel, Vana-Antslas, Kastil jm.
  • Üxküllide suguvõsas oli ligi 10 suguvõsaliini.

Ajalooline viinavabrik vahetab omanikku 73 000 euroga. Uuri imelise pakkumise kohta kinnisvaraportaalist KV.EE veidi lisaks. 

Tagasi üles
Back