Kinnisvaraekspert: soodsamaks pole midagi läinud

Eesti kinnisvaraturg on nii õhuke, et juba mõnekümne keskmisest kallima või odavama tehingu sooritamisel hakkavad graafikud tugevalt võbelema.

FOTO: Shutterstock

Mõni päev tagasi ilmus jahmatav uudis, et Tallinna kinnisvara oli jaanuaris 6,7 protsenti «soodsam» kui eelmise aasta lõpus. «Kellele rõõmuks, kellele kahjuks, kuid tegemist on eksitava informatsiooniga ja midagi soodsamaks pole läinud,» väidab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

Soomani meelest leitakse statistikas suuremat sorti kõikumine ja kasutatakse seda tähelepanu saavutamiseks ära. «Paraku ei anta aru, et sellised vastuolulised sõnumid ei suurenda mingil moel kinnisvarasektori usaldusväärsust,» arutles ta.

«Tõsi, jaanuaris oli statistiliselt miinuses nii 17 olulisema linna tehingute keskmist ruutmeetrihinda seirav Pindi Indeks kui ka Tallinna tehingute keskmine hind, kuid soodsamaks pole midagi läinud,» lisas ta.

Detsembris viskas statistilise keskmise tema sõnul üles uusarenduste asjaõigustehingute laine, mis traditsiooniliselt suures osas aasta lõppu jääb. Seetõttu olid detsembri numbrid kõrged ja jaanuar selle võrra uuesti madalam, kuna tehingute struktuur logises aasta alguses uuesti paika.

«Eesti kinnisvaraturg on nii õhuke, et juba mõnekümne keskmisest kallima või odavama tehingu puhul hakkavad graafikud tugevalt võbelema. Hinnatõuse ja -langusi saab hinnata ainult konkreetsete objektide lõikes, mitte tuimalt graafikut vaadates. Kui langus tõesti aset leiab, oleme esimesed, kes sellest turule teada annavad,» lisas ta.