Tarbijad rõõmustavad, maailm muretseb: kas oleme tõesti järjekordse buumi lävel?

Buum või buumita?

FOTO: Shutterstock

Eesti tarbijate kindlustunde indikaator oli 2020. aasta jaanuaris kolmandat korda pärast suurt buumiaega plusspoolel, samal ajal muretsevad maailma analüütikud uue majanduskriisi pärast.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et pärast kunagist buumiaega on konjunktuuriinstituudi koostatav tarbijate kindlustunde indikaator olnud plusspoolel vaid korra 2011. ja 2017. aastal. «Lühidalt tähendab see seda, et tarbijad prognoosivad järgmise 12 kuu jooksul oma elujärje paranemist. Ilmselt on positiivsete emotsioonide taga pensionireform, mis võimaldab kümnetel tuhandetel inimestel ostlema minna ja kasutada pensioniraha kodulaenu sissemakseks,» selgitas Sooman.

«Kurioosne on seik just seetõttu, et üha rohkem saame laiast maailmast hoiatussõnumeid. Lisaks kuumust koguvatele finantsturgudele teevad ökonomistidele tõsist muret nii rahvusvahelised kaubandussõjad kui ka tõsiselt kaubavahetust pärssiv viirusepuhang Hiinas, mille mõju majandusele on praegu veel täiesti hoomamatu,» ütles Sooman. «Aga loodame, et meie rahval on õigus ja elu läheb siiski paremaks,» lisas ta.