Eurolaulu Raadio

Galerii: aasta betoonehitiseks valiti eestiaegset ja tänapäevast ehituskunsti ühendav hoone Tallinnas

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel betoonipäeval välja konkursi «Aasta betoonehitis 2018» võitjad. 

Aasta betoonehitis 2018 – Eesti Kunstiakadeemia

FOTO: Tõnu Tunnel/EKA

Žürii kommentaar: „Uue betoonhoone ja vanade betoonhoonete arhitektuurselt sobivalt seotud funktsionaalne liitumine. Hoones on esindatud sõjaeelse Eesti Vabariigi aegsed betoonkonstruktsioonid, nõukogudeaegsed tööstushoone ja administratiivhoone monteeritavad raudbetoonkarkassid ning tänapäevane uusehituse osa. Betoonpinnad on jäetud võimalikult suures ulatuses vaadeldavateks ilma katva viimistluseta.«

«1920ndate Eesti tööstusarhitektuuri parimaid näiteid ja eri ajastute ruumisegadus on koondatud väärikaks, kuid nooruslikuks tervikuks. Hea näide betoonist, kui ajale vastupidavast ehitusmaterjalist,» ütleb žürii esimees Aadu Kana.

Eriauhind idee ja teostuse eest – Pöörise arhitektoon

FOTO: Pöörise

Žürii kommentaar: «Uuele elamukvartalile loodud keskne skulpturaalne vorm,  demonstreerimaks insenertehnilist võimekust anda betoonkehale soovitud kuju, mis mõjub ühtaegu saledalt ja kunstipäraselt. Arhitektooni õhuke ristlõige on saavutatud betooni ja armeeringu viimisega teostatavuse piirini, mis illustreerib põhjapanevaid teadmisi betooni kui materjali kohta.« 

Žürii esimees Aadu Kana: «Väärikalt teostatud kolmemõõtmeline keeruline inseneritöö.» 

Eriauhind arhitektuuri eest – arhitekt Martin Aunin –Roseni 9/11 hotell-korterelamu-büroohoone– Betooni innovatiivse kasutamise ja eksponeerimise eest 

FOTO: Tiit Veermäe

Žürii kommentaar: «Hoone fassaadil ja ka interjööris domineerib puhasvalupinnaga punane betoon. Punast betooni on kasutatud erinevalt – peensaetud laudiseraketises monoliitbetoonvaluna, keeruliste ažuursete või sügavamustriliste fassaadi- ja rõdupiirdeelementidena ning suureformaadiliste sillutisplaatidena ümber maja. Punasest betoonist monteeritavad seinaelemendid on nii väliskoore-elemendid kui ka kolmekihilised sandwich-elemendid. Läänefassaadil on punasest betoonist lodžade-süsteem. Poolkaarekujuline hotelli peatrepp fuajees on puhasvalupinnaga punasest betoonist.»

Žürii esimees Aadu Kana: «Tahtsime esile tõsta just arhitekt Martin Aunin«i suurt põhendumust erinevate betooni võimaluste kasutusele võtmisel ja kvaliteetsel eksponeerimisel.» 

Ajakirja «Ehitaja» (Äripäev) eriauhinna sai Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali ehitaja–Haart Ehitus OÜ.  

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna sai Haabersti ristmiku rajatiste projekteerija –  Järelpinge Inseneribüroo OÜ: Aivar-Oskar Saar, Sven Naadel, Martin Meisalu, Priit Pärn.

Tänavu üheksateistkümnendat korda korraldatud konkurss «Aasta Betoonehitis» on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.

Tänavusele konkursile laekus 23 tööd. Konkursile sai esitada 2018. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.