Portaal: majaomanikuks saamine muutub Eestis üha keerulisemaks

FOTO: KV.EE

Portaalis KV.EE oli 2018. a detsembris pakkumisel 709 Harjumaa maja. Majade müügipakkumiste keskmine hind oli 1547 eurot ruutmeetri kohta. Aastataguse ajaga võrreldes on majade müügipakkumisi jäänud neli protsenti vähemaks, nende hind aga neli protsenti kasvanud.

See tähendab, et maju on turul vähem ja need on üha kallimad, mis muudab majaomanikuks saamise tasapisi üha keerulisemaks. Majade müügipakkumiste hinnatõusu taga on jätkuvalt aktiivne ehk kõrge tehingute arvuga elamispindade turg. Tallinna neli protsenti hinnatõusu jääb oluliselt alla viimasele statistikaameti teatatud palgatõusunäitajale, mis oli 7,5 protsenti.

Seega ei peaks pakkumishindade ehk kinnisvaramüüjate hinnaootuse näitaja kasvu sugugi kõrgeks pidama. Seda enam, et sarnases suurusjärgus on elamispindade pakkumishindade muutus portaalis KV.EE olnud juba mõnda aega.

Pakkumiste arvu kiiret kasvu majade segmendis kartma ei peaks. Turul käibivad peamiselt teisese turu ehk vanemad majad. Neile lisanduvad arendused, kus mahud on enamasti väiksed. Seega lattu maju ostjaid ootama liialt ei toodeta.

Kokkuvõtteks võib öelda, et majade ostu-müügisektori edasised arengud sõltuvad kinnisvaraturu üldisematest suundumustest. Neid aga panevad paika majandustrendid, mille taustal räägitakse ehk liigagi palju järgmise kriisi ja krahhi saabumisest. Kiiret tõusu kusagilt väga ei pista. See tähendab, et riskide võtmisse majade ostmisel, müümisel või arendamisel on mõistlik konservatiivsemalt suhtuda.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Populaarne

Tagasi üles