Kodutunnet ei ole võimalik rahas mõõta

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Kodu soetades tuleb üheksa korda mõõta ning ühe korra lõigata.

FOTO: Gábor Páll / PantherMedia / Gábor Páll/ Scanpix

Kuidas saada üle koduostu hirmudest ning kuidas langetada ratsionaalne ja läbimõeldud valik? Psühholoog Hannes Kuhlbach teab vastust.

Erinevad turu-uuringud näitavad selgelt – eestlased on kinnisvarausku ning eelistavad pigem osta kui eluaegseks üüriorjaks jääda. Ometigi on väga palju inimesi, kes kardavad end pikaajalise laenukohustusega siduda ja eelistavadki seetõttu pigem üürikorteris elada. 

«Meile meeldib endast mõelda kui ratsionaalsetest olevustest, kuid enamik uuringuid näitab, et inimese enesetunnet ja rahulolu mõjutavad siiski rohkem emotsioonid. Seda niinimetatud oma kodu tunnet ei ole võimalik täpselt millegagi mõõta, kuid igaüks tunneb selle tegelikult ära,» rääkis Kuhlbach. Psühholoogi sõnul peaks alustama ja lähtuma eeskätt sellest, mis tõeliselt meeldib ning alles seejärel tuleks visata pilk oma rahalistele võimalustele.

Kuidas vältida emotsionaalseid otsuseid?  

«Meil ei ole võimalik emotsionaalseid otsuseid vältida, kuid emotsionaalsuse mõjust otsuste juures tasub olla teadlik. Tihti on kinnisvara pakkumised lausa küllastatud erinevatest lisadest, mis loob mulje küllusest ja rikkalikkusest. Samas ei ole suurt osa nendest lisadest tegelikult praktikas vaja,» nentis Kuhlbach. Psühholoogi sõnul tasub paika panna, mis on peamised kriteeriumid, mis elukvaliteeti enim mõjutavad ning fokusseerida neile. 

Kohustused, kohustused, kohustused..

Laen on pikaajaline kohustus. Eesti inimene on üldiselt kohusetundlik ja pühendub ka laenu äramaksmisele. Seetõttu võibki paari-kolmekümneaastane kohustus veidi hirmu tekitada. «Samas - elama ju peab igaüks kusagil ning sellel on alati hind. Eluaseme kasutus, olgu omanikuna või üürnikuna, maksab,» ütles Kuhlbach, lisades, et ka pingetel on oma psühholoogiline hind. Lõppude lõpuks on ju võimalik elu jooksul eluaset vahetada, erinevail eluetappidel on vajadus ruumide suuruse, asukoha ja muu mõttes erinev. 

«Kodu ostmisel võiks lähtuda vanasõnast, et üheksa korda mõõda, üks kord lõika,» ütles Kuhlbach. Ühel hetkel tuleb muidugi otsus ära teha ning ega kinnisvara otsa lõppe, seda ehitatakse õnneks pidevalt juurde.

Populaarne

Tagasi üles