Hooldamata õhksoojuspump võib kodus tulekahju põhjustada

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Õhksoojuspump.

FOTO: URMAS LUIK / PRNPM/EMF/Scanpix

Et õhksoojuspump oleks võimalikult efektiivne ja kulutaks vähe raha, tuleb seda kodus korralikult hooldada. Paljud kasutajad ei tea aga, kuidas seda teha.

Õhksoojuspumbale satub kasutamise käigus paratamatult tolmu, mis filtri pinnale jõudes langetab seadme jõudlust. Kui masin jahutab, muutub tolm niiskeks ja seal hakkavad kasvama bakterid, mis kahjustavad siseruumide õhukvaliteeti, ütleb Kliimaseadme müügiinsener Gunnar Kütt. Pikapeale võivad tekkida ka tolmurullid, mis kodensaadivanni sattudes ummistavad äravoolu. Ummistus aga põhjustab lekkeid, mis võivad kahjustada põrandat või mööblit.

Puhastamata pump peab rohkem tööd tegema ja kulutab seetõttu ka rohkem elektrit. Kui läheb eriti halvasti, võib puhastamata pumbast alguse saada põleng.

Hooldus on lihtne

Õnneks on õhksoojuspumba regulaarne hooldamine lihtne ega võta märkimisväärselt aegagi: sellega saab kodus hakkama igaüks. Et kindel olla, kas puhastad õigesti, tasuks pumpa ostes lasta tehnikul endale ette näidata, millised on töövõtted.

Kindlasti tuleks õhksoojuspumpa hooldada kaks korda aastas: enne kütteperioodi algust ja pärast selle lõppu. Ideaalis võiks seadet hooldada aga igakuiselt. Kui seda ei tee, võib soojuspumba välisossa tekkida jää, ütleb Kütt. Siis aitab ainult hooldusspetsialisti kutsumine, mis on mõistagi kulukam ettevõtmine kui kodune regulaarne hooldamine.

Kliimamarketi tegevjuht Marek Kram meenutab, et hooldust ei vaja siiski vaid pumba siseosa, üle tuleb käia ka välimine.

Arvestada tasuks, et õhksoojuspumba elueaks loetakse üldiselt kümme aastat. Selle täitumisel on normaalne, et mõni osa võib vajada väljavahetamist. Kuna tehnika areneb kiiresti ja mudelid vahetuvad ruttu, võib juhtuda, et odavam on soetada uus pump – see tasuks alati enne vana pumba parandamist välja uurida.

Õhksoojuspumba koduseks hoolduseks tee nii:

  • Puhasta vähemasti kord kuus siseosa filtrid. Seda saab teha kas tolmuimeja, tolmulapi või suurema määrdumise korral voolava veega. Märgpuhastuse korral kuivata filtrid hoolega. Puhastamata filtritega pump kütab vähem ja kulutab rohkem elektrit.
  • Vaata üle välisosa: kas see on puhas ja kas kõik töötab korralikult? Ega õhu sissetõmbe- ja väljalaskeosad ole ummistunud puulehtede või väiksemate okstega? Selline kontroll tuleks teha iga kütteperioodi alguses ja lõpus, aga soovitatav oleks ka kütteperioodi sees aeg-ajalt üle vaadata, et kõik töötab.
  • Talvel jälgi, et pumba välisosa alla ei tekiks suures koguses jääd: see tuleks eemaldada. Seadme peale ei tohiks lasta kuhjuda lumel.
  • Kui pump ei tööta tavapäraselt, teeb tavapärasest suuremat müra või lõpetab töötamise, ei maksa seda ise parandama hakata – siis tuleks kutsuda ekspert.
  • Et õhksoojuspumpa paremini kaitsta, tasuks kindlasti mõelda selle väliosale varikatuse paigaldamise peale. See kaitseb pumpa sademete, lehtede ja muu säärase eest.
Tagasi üles