Individuaal- või tüüpprojekt?

FOTO: Jämerä Kivitalot Oy

Maja ehitamisel on projekti valik üks olulisemaid samme. Kas eelistada olemasolevat tüüpprojekti või luua koos arhitektiga nullist oma unistuste maja? Kuldne kesktee on võtta aluseks sobilik tüüpprojekt ja kohendada seda oma vajaduste järgi.

Maja ehitama hakates pöördutakse tavaliselt arhitekti poole, kes teie unistuste kodu projektiks vormistaks. Seda on vaja ehitusloa taotlemiseks ja hiljem ehitamiseks. Kui kõik hästi läheb, loeb arhitekt justkui mõtteid ja koostöös kliendiga sünnib ideaalne maja, mis on millimeetri pealt kliendi soovide järgi projekteeritud. Kuigi sageli joonistab arhitekt paberile ideaalse maja, võib juhtuda, et tellija ja arhitekti visioon ei ühti. Kõik võib minna viltu alates tööprotsessist. On arhitekte, kes ei käi kohapeal krundi eripäradega tutvumas. Teised tulevad ja vaatavad, aga nende visioon lendab töö tellijaga hoopis vastupidises suunas – alates maja asukohast, materjalidest ja soovidest. „Miks te maja hoopis sinna ei ehita?”, „Sellele kinnistule ei saa midagi ehitada enne, kui kõik olemasolev on lammutatud”, „Miks tahate kivist maja? Mina soovitan palkmaja!”, „Siia tuppa ei saa suurt akent panna, sest siis ei mahu voodi siia” – seda hoolimata sellest, et maja tulevane omanik ei plaanigi sinna tuppa voodit. Töö arhitektiga eeldab valmisolekut vastata miljonile küsimusele ning põhjendada, miks tahad tingimata just sauna ja mullivanni. Miks ei piisa ühest neist? Kõik need küsimused aitavad arhitektil aru saada, mis on teie tõelised soovid ja vajadused, ning nii leiab parima lahenduse. Kuid tuleb arvestada, et see on aja- ja töömahukas projekteerimine. Parimal juhul valmibki nii unistuste maja. Halvimal juhul on arhitekt oma visioonis nii kindel, et kliendil tuleb oma soovide elluviimiseks leida teine arhitekt. Ja kõik algab otsast peale.

Eesti JÄMERÄ klient eelistab pigem kahekordseid maju, kuid Sisu on siin meeldiv erand. Selle projekti järgi on endale kodu tellinud juba neli peret. Rohkem pilte: http://www.jamera.ee/valminud-jamera-majad/eestis-valminud-majad/viimsi-sisu/

FOTO: Oleg Hartšenko - XOfoto OÜ

Jämera Sisu Viimsis. Suur pilt: http://www.jamera.ee/valminud-jamera-majad/eestis-valminud-majad/viimsi-sisu/

Saab ka teisiti

Individualismiihaluses eestlast võib mõte tüüpprojektist esialgu hirmutada. Kuid pärast oma soovide läbimõtlemist tasub kasvõi inspiratsiooni ammutamiseks kataloogiprojekte sirvida ja leida vastus küsimustele: kas maja peaks olema ühe-, kahe- või suisa kolmekorruseline? Kas eelistad lame- või viilkatust? Mitut tuba sul vaja on? Süsteemselt koostatud kataloogides on kümneid projekte. Näiteks JÄMERÄ tüüpprojektide kataloogis on üle 50 maja, mis on inspireerinud tuhandeid tellijaid Soomest, Rootsist, Eestist, Venemaalt ja teistest riikidest. Eestis ehitatakse aastas kümneid JÄMERÄ kodusid, millest üle poole on loodud tüüpprojektide alusel. Ehk on sinu unistuste maja juba olemas? Seejärel tuleb projekt krundiga siduda ja ehitusluba taotleda. See on peaaegu nagu korralik lotovõit, sest kivimaja ehitades ja JÄMERAst majamaterjalipaketti tellides on kataloogimaja tüüpprojekt tasuta. See aga ei tähenda, et valmivad sarnased kastid, sest lõpliku välimuse annab majale viimistlus. Rootsi punane või trendikas pastelne lilla välisvärv? Katusekate ja selle värv ning lõpmatutes värvi, tapeedi ja kardinate kombinatsioonides siseviimistlus... Igast tüüpprojektist valmib lõpuks omaniku soove peegeldav kodu – olgu see minimalistlik või roosa pitsi vahune.

Ei leia sobivat tüüpi...

Paljude asjadega on nii, et peaaegu justkui on… aga mitte päris. Tüüpprojekt on peaaegu õige, aga vannituba on nii väike, et kahte kraanikaussi sinna ei mahu. Köök on õige pisut vale kujuga, et sinna paigaldada unistuste köögisaar. Olgem ausad, enamik inimesi unistab kodust, kus on mõnus köök ja rahulik magamistuba ning kuhu saab ladustada kõik vajamineva. Soovid on suhteliselt standardsed, aga samas varieeruvad. Pole probleemi – enamik tüüpprojekte on muudetavad. Tube saab juurde lisada, suuremaks või väiksemaks joonistada. Tüüpprojekt on põhi, millele oma soovid peale joonistada. Kui tead, mida tahad, on seda lihtsam ka arhitektile selgitada. Tüüpprojekti muutmine on ka tunduvalt odavam ja kiirem kui individuaalprojekti koostamine. JÄMERA kivimaja projekti väik-semal määral muutmine ei maksa kliendile midagi ja ajaliselt nõuab see paari-kolme kohtumist.

Tahaks kivimaja, aga…

Kataloog on läbi lapatud ja ükski 50 projektist ei kõneta. Tõepoolest, mõni krunt nõuab erilist lahendust. Mõnikord eeldavad hobid, et majas oleks kõrge laega fotoateljee või helikindel muusikastuudio. See kõik on täiesti teostatav, sest JÄMERÄ kivimaja pannakse kokku plokkidest, laias valikus sillustest ja paneelidest, mis annab võimaluse lõpututeks kombinatsioonideks. Ükskõik kas soovid ülimat minimalismi või kolme torniga lossi – tuleb vaid arvestada krundi, fantaasia ja oma rahakoti piirangutega. Kui projekt on välja valitud või valmis, tasub maja ehitamiseks hinnapakku-mine võtta nii StoneEnergy OÜlt, mis ehitab Eestis JÄMERA kodusid, kui ka konkureerivatelt ehitajatelt. JÄMERÄ tüüpprojektile tuginedes tehakse hinnakalkulatsioon juba projekteerimise alguses. JÄMERÄ tüüpprojekti palju kordi läbi ehitatud sõlmlahendused korduvad ja on üheselt mõistetavad. Neid on testitud nii Tallinna Tehnikaülikooli laborites kui ka põhjamaade karmides ilmastikuoludes. Ehitamine on lihtne ning lõpptulemuseks on väikeste kuludega soojapidav ja õhutihe kodu, kus on mugav elada. Lahendusest olenemata on oluline, et tellija mõtleks kaasa juba hoone projekteerimisel: ei vaataks kõrvalt, vaid teeks oma ettepanekud. Ainult nii saab endale meeldiva kodu rajada.

Jämerä Sisu Soomes. Rohkem pilte saad vaadata http://www.jamera.ee/valminud-jamera-majad/soome-elamumessi-jamera-majad/sisu1763599048/

FOTO: Jämerä Kivitalot Oy

Jämera Sisu Soomes. Suur pilt: http://www.jamera.ee/valminud-jamera-majad/soome-elamumessi-jamera-majad/sisu1763599048/

Kommentaar: Pea perfektne, ent vajab kohendamist

Ott Ojamaa, Arhitektrum OÜ arhitekt

Tüüpprojekti võlu arhitekti vaates on see, et suur osa tööd on arhitekti eest juba tehtud. Paljud sõlmed on juba lahendatud. Kataloogides on palju maju, mis sobivad keskmisele perele suurepäraselt, aga sageli on vaja muudatusi teha. See on nagu ülikonna ostmine: ülikonda on vaja kohendada, sest üks käsi on pikem kui teine. Kui eelarve seab piirid, on tüüpprojekt hea võimalus kvaliteetse arhitektuuri saamiseks. Projekti valides arvesta pere suurusega, sellega, kas lapsed on väikesed või suured, ja ilmakaartega – kus on päikeseline pool? Mõtle välja ruumide struktuur, et ära mahuksid nii pere, koduloomad kui ka tiibklaver. Siis on vaja võimalikult vähe ümber teha

Tutvu Jämerä tüüpprojektidega lähemalt siin.