Päikesepaneelid on eilne tulevik ja tänane reaalsus

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Eestis on päikesepaneelide tootlus mäekujuline.

FOTO: SANDER ILVEST/Scanpix

Koduomanike huvi päikesepaneelide vastu on viimastel aastatel lumepalli kombel veerema läinud. Eilsest tulevikumuusikast on saanud hall argipäev.

Mida aeg edasi, seda taskukohasemaks päikesepaneelid muutuvad. Ajapikku on tõusnud ka inimeste huvi ja teadlikkus - koduomanike pilgud on suunatud tulevikku ning enam ei soovita ehitada eramut, mis võib pikemas perspektiivis liialt kulukaks osutuda. 

Solar4You tehniline juht Andres Ruusmann leiab, et päikesepaneelide mõistet on eesti keeles veidi valesti tõlgendatud. «See töötab valguse toel, lihtsalt päike annab sellele n-ö kirsi tordi peale, muutes toodangu kordades kõrgemaks,» rääkis Ruusmann.

Eestis on mäekujuline tootlus

Energogen OÜ juhatuse liikme Taavi Lipstoki sõnul võib päikesepaneelide tootlust Eesti kliimas mäekujuliseks lugeda. Kevadel, kuskil märtsikuus, hakkab tootlus kasvama ja teeb seda sügiseni välja. Talvine tootlus on seevastu väike, mistõttu ongi välja töötatud võrguga ühendatud süsteemid, mis suvel ületoodetud energia võrku edasi müüvad. 

«Päikesepaneelid on tänane reaalsus ja kindlasti ka eilne reaalsus juba. «Selle võrra, mis inimene päikesepaneelidega katusel toodab, selle võrra ostab ta elektrivõrgust endale elektrit vähem,» märkis Lipstok. Eesti laiuskraadidel tasub päikesepaneelide paigaldus ennekõike ära saartel või Lääne-Eestis. Kõige väiksem tootlus on aga Peipsi ääres Mustvees, kus on kõige vähem päikeselisi päevi aastas. Eesti on küll väike, ent regiooniti on erinevused Lipstoki sõnul täitsa mõõdetavad. Eesti kliimas toodab 10kW süsteem umbes 9000-10000 kWh energiat. Paigaldada saab peaaegu igat tüüpi katusele ja ka maapinnale. Korrektse töö juurde kuulub mehe sõnul ka ehitusloa ja liitumispaberite ettevalmistus.

Päikesepaneelid paigalda talvel

Oma kodu on mõistlik planeerida selliselt, et hiljem ei pea peale maksma. Investeeringu tasuvusaeg tehastel on Ruusmanni sõnul kuskil viis, kodutarbijal aga 9,5 kuni 10 aastat. Kuigi päikesepaneele paigaldatakse aastaringselt, on Lipstoki sõnul mõttekam nende paigaldus talveperioodi edasi lükata. Kui aga hakata kevadel päikesepaneelide peale mõtlema, võib kogu kaadervärk küll suve keskpaigaks valmis olla, ent pool esimesest tootlusaastast on koduomanikul seevastu kaotsi läinud.

Populaarne

Tagasi üles