Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu naine loob väga vingeid jõulukaunistusi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piret Ploom ja tema seitsmeaastane poeg Karel näitavad Tartu koduaias omavalmistatud kitseskulptuure. | FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Selle asemel et igal aastal uued jõulukaunistused osta ja need siis välja vahetada, tasuks ühe naise eeskujul rohkem panustada isetegemisse ja luua selliseid kaunistusi, mis kestavad vabalt aastakümneid.

Õppimise käigus on Ploomid kitsevalmistamise tehnikat üha edasi arendanud ja väiksemad kitsed on saanud juba tugevamad ja vastupidavamad kui esimene. | FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS
Kitsed Ploomide aias püüavad tihti möödakäijate pilke ja paljud küsivad, kust sellised skulptuurid pärit. Piretil on päris uhke tunne öelda, et tegu on omaloominguga. | FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS
FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Tartlanna Piret Ploom sattus kümmekond aastat tagasi jõulude eel Lätti Lidosse ja leidis sealt jõulukaunistused, mida ta varem polnud näinud. «Seal valitses tõeline jõulumaa. Kes seal jõulude ajal käinud, see teab, millest räägin. Seal oli palju erinevaid loomafiguure: karud, põdrad, jänesed ja nii edasi, kõik tuledes säramas,» meenutab naine.

Need hakkasid Piretile nii väga meeldima, et tekkis soov endale midagi sarnast saada. Aga, pange tähele, mitte poest osta, vaid ise teha! Kui paljudel meil tekiks poes elusuuruses loomafiguuri nähes soov samasugune ise valmis meisterdada, selle asemel et  kuju lihtsalt osta? Aga Piretil tekkis.

Üleöö ei sündinud muidugi midagi, kuid tänaseks on kitsefiguurid siiski juba kaheksa aastat Ploomide koduaeda kaunistanud ja jõule oodata aidanud. Kuidas kitsed ikkagi valmis said? «Et oma soovi ellu viia, ostsin ehituspoest niinimetatud jänesevõrku ja püüdsin sellest looma kuju vormida. Traadiga köitsin kokku, kust vaja oli, et laiali ei läheks,» räägib Piret.

Tema valik langes just kitsede kasuks, sest põdrad on Pireti hinnangul liiga suured metsloomad. Kitsed meeldivad talle niisamagi väga ja tundusid huvitavad meisterdada, nii oligi valik tehtud. Lisaks kitsedele on ta aastate jooksul veel ka öökulli valmis teinud.

Tööprotsessist rääkides Piret mingeid erilisi raskusi ei meenuta, õppimas ta seda kunsti kusagil ei käinud. Hakkas lihtsalt otsast peale. «Minu eesmärk oli selline, et metskits peab peale vaadates kitse moodi olema,» sõnab ta.

Naine räägib, et traatvõrgu vormimiseks mingeid erioskusi vaja ei lähe ja tuleb lihtsalt jälgida, et silm tulemusega rahule jääb. «Karkassi võiks üle katta valge värviga, siis on tulemus puhtam ja helgem,» soovitab ta.

Kõige raskem osa on tagada, et kits püsti püsiks: võrgust valmistatud loom on nii kerge, et tugevam tuuleiil võib selle lihtsalt pikali puhuda. Selleks aitas Pireti abikaasa Kulno kitsed maa külge kinnitada. Kaasa on Piretit mitmel puhul aidanud: näiteks tehti väiksem kits Kulno abiga tinutamistehnikas ja pisut tugevam, seda osa poleks naine ise ellu viia osanud.

Kuidas täpselt sellised kujud valmis teha, seda ongi Piret kõige rohkem tegemise ja kasutamise käigus õppinud. Möödapanekuid on ikka ette tulnud, näiteks läks nihu esimene katse kuju selga mõeldud elektriküünaldega.

«Esimesed tuled, mis ostsin, olid kõik puha vilkuvad, nagu kirbud jooksid kitse seljas. Siis tuli saada tuled lihtsalt põlema, et ei vilguks. Nüüd vajasin jälle oma elektrist arusaajat meest,» meenutab ta. Ka sai selgeks, et õues kasutamiseks mõeldud elektriküünlad meie talvedega igavesti ei kesta. Praeguseks on kõigil kitsedel tuled korra juba vahetatud.

Kuigi askeldamist on kitseskulptuuridega olnud omajagu, on Piret oma kätetööga väga rahul, sest talle meeldib rõõmu jagada. «Igal aastal esimeseks advendiks oleme püüdnud oma kitsed õue sättida, et jõuluootus säravam oleks. Mulle meeldib möödakäijaid rõõmustada, ja eriti rõõmustavad lapsed. On küsitud luba pilti teha ja mõnigi jalutaja on hea sõna poetanud. Kõik see kokku inspireeribki jälle uuesti kodu kaunistama. Üsna sagedasti on küsitud, et kust need ostetud on,» räägib Piret. Vastust, et skulptuurid on hoopiski ise tehtud, küsijad päris kindlasti oodata ei oska.

Tagasi üles