Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kulunud köögi värskendamine ei eelda tingimata paksu rahakotti

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kes tahab köögi hästi trendikaks värskendada, võiks kaaluda kappide halliks võõpamist. | FOTO: a:ruut

Kui köögimööbel ilmutab väsimuse märke, ei pruugi alati olla sobiv hetk kogu kupatuse väljavahetamiseks. Õnneks annab tihti väga hea tulemuse ka väike värskenduskuur.

Klassikalise joonega köök on alati üks kindlamaid lahendusi  see võib füüsiliselt väsida, kuid moes on alati. FOTO: Mööblimasin

Hästi moodne on üleni valge köök, kus valge on nii mööbel kui tehnika. FOTO: a:ruut

Tumehall või must köögimööbel tammevärvi tööpindadega on praegu samuti väga trendikas. FOTO: Mööblimasin

Köögimööblit tellides võiks mõistagi langetada valikuid niimoodi, et mööbli vahetamise vajadus niipea kummitama ei tuleks. Kui õigel hetkel on õiged valikud tegemata jäänud, tasuks neid silmas pidada vähemasti mööbli värskendamisel.

Köögimööblit valmistava Mööblimasina tegevjuht Ergo Laineem soovitab tellida mööbel pikema ajalooga, end juba tõestanud firmadelt ja vältida väikesi erategijaid, kes võivad turult kaduda. Eelistada tuleks kvaliteetseid materjale ja furnituuri.

Hannes Kail mööblifirmast a:ruut soovitab materjale valides erilist tähelepanu pöörata tööpindadele: neid valides ei tasuks kokku hoida, sest tööpind saab palju vatti ja peab olema kvaliteetne. «Ideaalselt sobib kas korralik kõrgsurvelaminaat või erinevad tehiskivid, mis on saadaval väga mõistliku hinnaga,» toob ta näite. Fassaadimaterjalid võiksid tema sõnul olla kergesti hooldatavad. Värvitud pindadel võiks eelistada heledaid toone, sest näiteks musta on Kailu sõnul väga raske hooldada.

Väsimuse märke on erinevaid

Sellest, et olemasoleva köögimööbli aeg on ümber, annab Laineeme sõnul märku nii füüsiline kulumine kui ka tunne, et köögis ei ole enam mugav toimetada – puuduvad head nüüdisaegsed lahendused ja disain on aegunud. Sageli hakkavad inimesed uusi lahendusi otsima ka siis, kui ruumi on pidevalt napivõitu ja toiduvalmistamisest saab seetõttu pigem ebamugav kohustus kui meeldiv ajaviide. Üsna tõenäoline on, et näiteks kaks aastakümmet tagasi valminud köök ei vasta praegu enam pere nõudmistele ei funktsionaalsuselt ega välimuselt.

Hannes Kail lisab, et värskendamisvajadusest saab aimu ka selle põhjal, et kuluma hakanud materjalid võtavad keskmisest paremini mustust külge. «Tavaliselt siiski inimesed tüdinevad olemasolevast köögist ja tahavad lihtsalt mõningate detailidega värskust luua,» lisab ta.

Kui mööbli furnituur ja mehhanismid on veel töökorras, on üks soodsaid võimalusi välja vahetada tööpind ja kapiuksed. Laineeme sõnul tasub aga alati kaaluda, kas selline värskendamine on ikka parim võimalus. «Mõne aja möödudes vajavad ilmselt väljavahetamist ka furnituur ja mehhanismid. Lisaks pakuvad sellist võimalust ainult vähesed köögitootjad,» sõnab Laineem. Näiteks Mööblimasinast ainult uusi uksi tellida ei saa.

Hannes Kail mainib ka võimalust olemasolev mööbel üle värvida. «Oleme oma viimistlusosakonnas paljusid erakliente aidanud – köögifassaade üle värvinud ja uuendanud. Tihti vahetatakse ka uksehinged välja paremate vastu. Mõnele oleme lisanud LED-valgustuse kappide alla ja nii edasi. Võimalusi on palju,» räägib Kail.

Viska trendidele pilk peale

Enne väsinud köögi ajakohastamist tasuks uurida, mis on hetkel moes – näiteks loob moevärvidesse võõbatud vana köök kohe hulga parema üldmulje. Laineeme sõnul on praegune köökide trendivärv hall, eelistatakse matte pindu. Endiselt on menukas valge viimistlus ja käepidemeteta lahendus, samuti on moes klassika. Tööpindadest eelistatakse presskivist ja keraamilisest kivist valmistatuid.

Kaili sõnul on väga moodne lahendus ka matt must ühes naturaalse tammega. Kõrgläige on tema hinnangul pigem oma aja ära elanud.

Osav tegija saab ka ise hakkama

Julgetele leidub näpunäiteid, kuidas ise vähese vaeva ja koduste vahenditega köögile värskem välimus anda. Tulemus ei pruugi olla igavene, kuid vähemasti annab lisaaega uue mööbli ostuks raha koguda.

Lisa seinariiuleid. Kui vaba seinapinda on, annab riiulite lisamine juurde väärtuslikku panipaigaruumi ja aitab ka köögi ilmet muuta – vastavalt sellele, mis riiulitele seatakse.

Uued käepidemed. See on uskumatu, kui palju muudab vaid kappide käepidemete vahetus kogu köögi väljanägemist. Proovi järele! Kindlasti vaata aga enne käepidemete hinda – kui kappe on palju, võib summa tuua halva üllatuse.

Värvi üle üks rida kappe. Vali senise värviga klappiv kontrastvärv: kui praegu on köögimööbel on tume, värvi ülemine kapirida heledaks ja vastupidi. Kindla peale minek on musta ja valge kooslus, nüansse lisavad köögitarvikute puit ja metall. Võid üle värvida kõik kapid – aga ka siis tasub kaaluda eri toone.

Kleebi kapid üle. Ehituspoodides müüakse kleepkilet, millega saab ebameeldivat värvi köögikapid üle kleepida. See on üsna närvesööv töö, sest kile tuleb peale saada väga täpselt ja vältida õhumullide teket. Samas võib korralikult paigaldatud kile anda väga efektse tulemuse. Pealegi on enamik neist vajadusel kergesti eemaldatavad.

Vaheta tarvikuid. Üks lihtsamaid võimalusi köögi väljanägemist muuta. Vaheta välja säilituspurgid, mis pidevalt silma all seisavad, nõudekuivatusrest, köögirätid-pajalapid, soeta töölaua kohal olevale seinale stange, millele saab riputada kulpe-panne või anumaid, kuhu mahutada maitseained, noad-kahvlid, ürdipotid jm.

Laena talupojaköögist. Kui su värskendamist vajav köök on pigem modernse joonega, mõjub väga efektselt, kui lisad sellesse ruumi üht-teist taluköögile iseloomulikku. Selline kontrast mõjub elavdavalt. Kõne alla tulevad näiteks vana talulaud või -toolid, vanemat sorti potid-pannid, kuivainepurgid, monogrammidega käterätid.

Kasuta tahvlivärvi. Tahvlivärviga saab efektselt üle võõbata mõned köögikapiuksed või kasutada seda näiteks külmiku värvimiseks. Tahvlivärviga kaetud pindadele saab kirja panna nädalamenüü, koostada poenimekirju ja nii edasi. Lahendus on ühteaegu efektne ja praktiline. Tahvlivärve on saadaval eri toonides.

NIPP! Selleks et köögimööbel tegumoelt ajale jalgu ei jääks, tasub alati eelistada klassikat. Hannes Kail ütleb, et üks ajatu ja lihtne lahendus on valge fassaad ja tammest või tamme imiteerivast kõrgsurvelaminaadist tööpind.

Tagasi üles