Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kohustuslikuks muutuvat vingugaasiandurit peab oskama valida

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vingugaasiandur | FOTO: Gert Soosalu

Alates 1. jaanuarist 2018 on vingugaasiandur kohustuslik eluruumis, kuhu on paigaldatud korstnaga ühendatud gaasiseade. Anname ülevaate vingugaasianduri paigaldusest ning nõuannetest, mida anduri soetamisel järgida.

Vingugaas ehk süsinikoksiid on värvitu ja lõhnatu gaas, mida inimese meeleelundid tuvastada ei suuda. Selle sissehingamine isegi väikestes kogustes võib kulmineeruda mürgistuse, suurema kontsentratsiooni puhul lausa surmaga.

Vaatamata sellele, et andur on kohustuslik gaasiseadmete puhul, on tungivalt soovituslik paigaldada CO-andur igasuguse küttekolde puhul. Olgu selleks kas ahi, pliit, keskkütte katel või hoopis midagi muud, vahendab Tamrex Ohutuse OÜ tuleohutusosakonna juhataja Margus Oberschneider. Vingugaas võib lekkida ka naaberkorterist, seega on mõistlikum pigem kohe vastavad ennetusmeetmed rakendada kui hiljem kahetseda.

Vingugaasianduri kohustus

Seaduse kohaselt tuleb vingugaasiandur paigaldada ruumi, kus asub gaasil töötav kütteseadeldis. Veebilehe suitsuandur.ee tegevjuht Gert Soosalu täpsustab, et vingugaasianduri kohustus sõltub sellest, kas suitsulõõri ühendatud gaasiseadme suitsugaasid paiskuvad kergesti õhuruumi või mitte. Kõik gaasiboilerid ja sarnased gaasil töötavad keskkütteseadmed võtavad põlemiseks vajamineva õhu ruumist. «Sellised seadmed muutuvad väga ohtlikuks siis, kui põlemisel tekkiv vingugaas ei pääse suitsulõõri kaudu ruumist välja,» lisab Soosalu

Vingugaasiandur paigalda juhul, kui:

  • sul on kodus küttekolle;
  • sul on kodus gaasiseade.

Kuidas tekib vingugaas?

Vingugaas tekib mittetäielikul põlemisel. Margus Oberschneideri sõnul võib põhjuseks olla varakult suletud ahjusiiber, ebakorrektselt reguleeritud gaasipliit, mitteküllaldane tõmme või ventilatsioon gaasiseadme kasutamisel jpm.

Kuhu võiks vingugaasianduri paigaldada?

Oberschneideri väitel on ette nähtud üks vingugaasiandur ühe eluruumi kohta, kuna seade näitab vaid anduri vahetus läheduses levivat vingugaasi taset. Meeles tuleks pidada asjaolu, et vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ja vastupidi.

Vingugaasiandurit soovitatakse üldjuhul paigaldada hingamisteede kõrgusele, magamistoas voodi kõrgusele. Kui gaasiboiler juhtub olema vannitoas, tuleks ilmtingimata veenduda, et paigaldatav vingugaasiandur on sobilik niisketesse ruumidesse paigaldamiseks.

Soosalu soovitab maksimaalse kaitseefekti saavutamiseks paigaldada häireseade mitmekorruselise elamu igale korrusele, kaasa arvatud igasse magamistuppa, trepikotta, pööningule ja keldrisse. Soosalu sõnul ei tohiks andur asuda ventilatsioonisüsteemide ja õhulõõride läheduses. Optimaalne anduri kaugus mistahes kütust põletavast seadmest võiks olla vähemalt 1,5-4 meetrit.

Gert Soosalu soovitused vingugaasianduri soetamisel:

  • seade peab olema varustatud tähisega CE (anduri tagaküljel) ja viide standardile EN 50291. Ilma nende tähisteta ei tohi Eestis ega mujal Euroopa Liidus vingugaasiandureid müüa. Kui müüdaval vingugaasianduril tähistused puuduvad, soovitab Soosalu teavitada Tarbijakaitseametit;
  • pakendis või pakendil peab olema eestikeelne paigaldus- ja hooldusjuhend;
  • pakendil või seadmel on müüja kontaktandmed, kelle poole pöörduda garantiiperioodi ajal;
  • seadmel või kasutusjuhendis peab olema märgitud seadme soovituslik ümbervahetamise aeg;
  • seadmel peab olema märgitud soovitatavad patarei tüübid ja koodid. Neid peab kindlasti jälgima uue patarei soetamisel, kuna vale märgistusega patarei kasutamine võib tingida põhjuseta häirerežiimi.
  • jälgida vingugaasianduri kasutusaega, mis võib olla 1-10 aastat, olenevalt tootjast ja toote hinnaklassist. Andurite hinnad varieeruvad 15 eurost kuni 150 euroni
Tagasi üles