Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Viis punkti, kuidas ära tunda oma kodus pesitsevat majavammi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Majavammi viljakehad põrandaliistu vahelt välja kasvamas. | FOTO: Kalle Pilt

Majavammi eest pole kaitstud mitte ükski kodu, olgu tegemist korteri või eramaja, uusehitise või vanema hoonega. Kuidas aru saada, et sinu elamises seenetab?

Majavammile viitavaid tunnuseid on laias laastus viis. Nende näol on siis tegemist selliste ilmingutega, mis võiks silma jääda ka täielikule võhikule.

1. Seenelõhn

Majavammist nakatunud majas püsib tugev seenele omane lõhn, mis ei kao ära ka tubade tuulutamisega.

2. Niiskus ja eostolm

Kuna majavamm tekitab kasvades niiskust, ilmuvad nakatunud maja seintele, põrandatele ja nurkadesse tihtipeale niiskuseplekid. Kasvavad seened tekitavad pruunikat eostolmu.

3. Seeneniidistik

Majavammi seeneniidistik on algusjärgus vatisarnane kiht puidu pinnal. Seene arenedes muutub see pärgamendilaadseks ja hiljem tugevaks köietaoliseks moodustiseks.

4. Viljakehad

See on üks kindlamaid ja ilmsemaid viiteid majavammile, kuid tekib ainult pooltel juhtudest ja siis, kui kahjustus on juba väga kaugele arenenud.

5. Lagunev puit

Kui seen on saanud pikalt võimutseda, hakkab majavammist kahjustunud puit rombikujulisteks tükkideks lagunema.

Tähele tasub aga panna, et ilma eksperdita on siiski väga raske määrata, kas tegu on majavammi või mõne muu seene või puidukahjustajaga. Seepärast on konsultatsioon kahtluse korral alati vajalik.

Allikas: majavamm.blogspot.com

Tagasi üles