Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Maaklerid on hädas klientidega, kes ise oma kinnisvara müüki takistavad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kui oled müügitöö maakleri kätesse usaldanud, siis kuula tema soovitusi, kuidas kiiremini tehinguni jõuda. | FOTO: Meelis Meilbaum/Virumaa Teataja/Scanpix

Otsustades kasutada kinnisvara müügil maakleri abi, tasuks usaldada müügitöö tema kätte – tavaliselt teab spetsialist kõige paremini, kuidas seda tööd teha.

Maakleriamet on üsna tänamatu – tihti arvavad kinnisvaraomanikud, et teavad ise paremini, kuidas seda tööd teha. Kord juba maakleri palganud, takistavad kliendid sageli teadmatusest ja liigsest enesekindlusest tingituna oma ala spetsialisti tööd ning kurdavad hiljem, et kodumüük venib liialt.

Skanton Kinnisvara kutseline maakler Evelin Teas ütleb, et kui koduomanik on juba teinud otsuse kodu maha müüa, tuleks teha kõik endast olenev, et müük oleks kiire, sest vaid nii saab objektile parimat hinda püüda. Kinnisvaramüük maakleri abil eeldab koostööd ja päris tegevusetult ei saa koduomanik istuda ka siis, kui ta on palganud müügitööd tegema spetsialisti. Teas ütleb, et maakler tunneb hästi kinnisvaramüügi tehnilist poolt, müüja jällegi läbi ja lõhki oma kodu. «Seega on oluline, et kumbki osapool jagaks teisega infot ning kinnisvara müük toimuks koostöös – vaid nii saadab müüki tõeline edu,» räägib Teas.

Tihti saab probleemiks see, et klient ei taha maakleri nõuandeid kuulda võtta, kuigi too jagab soovitusi lähtudes sellest, kuidas kodu parima hinnaga müüdud saada. «Kui olete kodu müügi usaldanud maakleri kätesse, võtke kuulda tema nõuandeid – ta soovib teha kõik võimaliku, et teie kodu parima hinnaga müüa. Kui teinekord on selleks ettepanek pererahvas avatud uste päevaks jalutama või naabri juurde saata, siis teeb ta seda kindlasti parima võimaliku tulemuse nimel ning maakleri nõuandeid tasub usaldada,» ütleb Teas. Tema sõnul kipuvad omanikud ostjatega kohtudes tihti müüdava kohaga seoses mälestusi jagama, paraku ei pruugi need alati olla positiivsed. «Ostjate silmis võib selline jutuajamine kodu kehvade emotsioonidega seostada ja halvemal juhul ka ostuotsust mõjutada. Seega, vahel on parem, kui müüja koduesitlemisel ei viibi,» sõnab ta.

Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Remo Jõeorg lisab, et emotsionaalne väärtus tõstab omaniku silmis tihti kinnisvara reaalset väärtust ja tekitab ebarealistlikke hinnaootusi. Paraku pole kenadest mälestustest tingitud kõrgel hinnaootusel turuväärtusega mingit pistmist ja müüjal tasuks usaldada maaklerit, kes kogemustele tuginedes päriselt öelda oskab, kui palju üks või teine objekt väärt on.

Samuti on Jõeorg nõus sellega, et kui omanik kodu näitamisel juures tahab olla, võib see pigem müügiedu pärssida: «Võimalik, et klient julgeb ennast avada ja küsida rohkem maaklerit, keda ta juba teab, kui inimeselt, keda esimest korda näeb,» sõnab ta.

Sageli heidetakse maakleritele ette, et nad ei tee oma tööd piisavalt tõhusalt. Probleemide vältimiseks on Teasi sõnul müügiprotsessis tähtsad eelnevad kokkulepped ja läbirääkimised ning antud lubadustest peavad kinni pidama mõlemad pooled. «Kui müüja ja maakleri vahel on läbi räägitud, millistel päevadel ja kellaaegadel on võimalik müüdavat kinnisvara klientidele tutvustada ning sel ajal peaks ka kodu korras olema, siis tuleks kokkulepetest kinni pidada. Takistuseks saab see, kui maakler või müüja ei leia aega ostjale soovitud kinnisvara näidata: kuna pakkumisi on palju, võib ostja kiirelt uue objekti leida,» selgitab ta.

Jõeorg soovitab müüjal kindlasti ka maaklerit hoolikalt valida. «Tegijad maaklerid ei püüa müüa korraga 50 kinnisvaraobjekti. Nad ei istu ega oota, kuni keegi neile helistab. Nad tegelevad aktiivselt müümisega ja otsivad ise kliendid üles. Selleks on iga hea kinnisvarafirma andnud maaklerile kõik tööriistad ja vahendid, et teha professionaalselt tööd,» räägib ta. Hea maakleri ja müüja koostöö näeb Jõeoru sõnul välja selline, et kinnisvara omanik müügitööga tegelema ei pea. Kust ja kuidas leida just konkreetsele pakkumisele õige ostja, jäägu täielikult maakleri mureks.

Tagasi üles