Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Niiskuseputukad saab püüda klaasnõusse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Niiskuseputukas. | FOTO: Erakogu

Tihti siblivad vannitoas või köögis ringi hõbedased ussitaolised putukad. Kes need on, kust nad tulevad ja kuidas neist vabaneda?

Entomoloogi ja Tartu Ülikooli zoosüstemaatika peaspetsialisti Mati Martini sõnul on hõbedaste soomustega niiskuseputukate puhul tegelikult tegemist majasoomukatega. «Majasoomukad on väga vilkad ja väldivad valgust. Päeval peituvad need loomakesed pragudesse ja õõnsustesse, kust ilmuvad välja hämaruses,» selgitas Martin. Tänapäeval levivad majasoomukad uutesse elupaikadesse nende munadega saastunud paberpakendite, mööbli või muude esemetega.

Majasoomuka valmikud ja vastsed söövad Martini sõnul igasugust orgaanilist kraami ning proteiini- ja valgurikast toitu: paberit, fotosid, karusnahka, mustust ning ka näiteks suhkrut. Samas võivad nad süüa ka oma väiksemaid suguvendi. «Ohtlikud on nad ka paberile ja tapeetidele, mis sisaldavad tärklist, või raamatutele, mille köitmisel on kasutatud kliistrit, dekstriini, kaseiini või kondiliimi,» selgitas spetsialist.

Soomukate põhjustatud majanduslik kahju ei ole Martini sõnul õnneks kuigi suur. «Rohkem mõjutab inimesi – eriti neid, kes putukaid ei armasta – stress, mida väikesed elukad põhjustavad,» rääkis mees. Samuti võivad põrandal puruks hõõrutud majasoomukate kestatükid sissehingamisel allergiat tekitada.

Entomoloogi sõnul aitab majasoomukaid eluruumidest eemal hoida jahedam ja kuivem õhk. Samuti tuleb nende vältimiseks hoida puhtust: koristada laudadelt ja põrandalt kõik toidujäägid ja hoida prügipanged suletuna. Tema sõnul oleks hea toas täita ka kõik praod, kus putukad võiksid varjuda. «Kasulik on sageli tolmuimejaga põranda servi puhastada,» lisas Martin. Ruumides tuleb aga mööbel paigutada nii, et mööbli ja seina vahele või toanurkadesse ei tekiks niiskeid piirkondi. Lisaks tuleks kondenseeruva veega kattuvad toruosad korralikult isoleerida ja katta, et sealt niiskust ei leviks.

Soomukate püüdmiseks soovitab entomoloog madalat klaasnõu. «Selle välispind kaetakse näiteks karedama isoleerpaelaga: loomad ronivad mööda purgi välispinda üles ning kukuvad sisse. Kuna nad ei saa siledal pinnal liikuda, jäävadki nad purki,» õpetas ta. Selline püünis pannakse Martini sõnul sinna, kus majasoomukaid sagedamini nähtud on.

Lausmürgitamine aga ei anna Martini sõnul tulemusi. «Mürki, soovitavalt pulbrilisel kujul, võiks panna ainult eeldatavatesse majasoomuka elupaikadesse niinimetatud kohtmürgina,» soovitas spetsialist. Tõrjeks kasutatakse tavaliselt booraksit, püretriine, deltametriini.

Tagasi üles