Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vaata, millised uusarendused lähitulevikus Tallinna kerkivad

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kodulahe | FOTO: Arco Vara

Iga nädal annab vähemalt üks kinnisvaraarendusega tegelev ettevõte teada mõnest uusarendusest. Pea kõik neist on vähemalt kirjelduste järgi tõeliselt moodsad, energiasäästlikud ja lummavate vaadetega. Sellepärast on üsna keeruline otsustada, mida võtta või jätta.

Endover Kinnisvaral on juba ehituses olevatest projektidest varsti valmimas kaks arendust: Harku järve vahetus läheduses asuv suure õuealaga kortermaja Aurora Park ja Lasnamäel vanasse Mereakadeemia tondilossi rajatud Vega kortermaja. Viimase juures on suurt rõhku pandud vaba aja veetmise võimalustele: majaelanikud võivad kasutada tasuta peoruume, jõusaali, sauna, laste mängutuba, avarat terrassi jne.

Lasnamäele kerkib uusarendusi aga teisteltki tegijatelt – Hausers Grupp OÜ juhatuse esimehe Madis Mägi sõnul tuleb nendelt Linnamäe elurajoonis müüki näiteks kaks tornelamut. «Kokku plaanime järgmise kaheteistkümne kuu jooksul turule tuua suurusjärgus 150–200 uut korterit,» prognoosis Mägi. Uusarendused valmivad nii Nõmmele, kesklinna, Lasnamäele kui ka Peetri alevikku.

VEGA terrass / Endover Kinnisvara

Võrreldes 2016. aastaga tuleb Arco Vara analüütiku Mihkel Eliste sõnul 2017. aastal kasutusse palju rohkem kortereid: «Kui eelmine aasta tuli Tallinna linnas kasutusse 2048 korterit, siis tänavu on oodata ligemale 2700 korteri ja tuleval aastal ligikaudu 3400 korteri kasutusse tulekut.»

Eestis tegutsevad ehitusettevõtted ei prognoosi analüütiku hinnangul aga, et erasektori tellimuste hulk märkimisväärselt kasvaks, mistõttu püsib ehitusaktiivsus ilmselt veel veidi, kuid hakkab siis pigem langema.

Praegu veel kerkib uusarendusi Tallinna aga nagu seeni pärast vihma. Ettevõttel Bonava, kes tegeleb samuti kinnisvaraarendusega, on järgmise kaheteistkümne kuu jooksul ehitusprotsessis näiteks seitse uusarendusprojekti, mis tähendab kokku 600–650 korterit. Nendest 250 kodu saab valmis ja antakse ka uutele omanikele üle 2018. aasta jooksul. Praegu on arendamisel näiteks mitme mänguväljaku ja rohealaga Pärnaõue elupiirkond Haaberstis, tulekul on ka uus elupiirkond Mustamäel.

LAAM Kinnisvara tegevjuht Aljona Mändlo peab nende kõige silmapaistvamateks uusarendusteks energiatõhusaid maju Ülemiste elamurajoonis ning kõrgete lagede ja huvitavate planeeringutega Otto maja Kotzebue tänaval. Arco Vara tõstab aga esile Kodulahe kvartalit, mis kerkib mere- ja looduslähedasse Merimetsa piirkonda. Arendus koosneb kokku viiest majast, millest esimene on valmimise lõppjärgus. Arco Vara vanemmaakleri Anna Roostari sõnul näitab nõudlus arendatavate korterite järele seda, et inimesed väärtustavad merelähedast ümbruskonda.

Otto maja / LAAM Kinnisvara

Kuhu tasub korter osta?

Arco Vara analüütiku Mihkel Eliste sõnul planeeritakse uusarendusi valdavalt samadesse piirkondadesse, kuhu varasematel aastatel. Nii on alates 2016. aasta algusest enim uusi kortereid ehitamisel Kesklinnas (26 protsenti), millele järgnevad Lasnamäe (22 protsenti), Põhja-Tallinn (20 protsenti), Mustamäe (14 protsenti), Haabersti (üheksa protsenti), Kristiine (kaheksa protsenti) ning Nõmme ja Pirita (mõlemas vähem kui üks protsent). Eelistatuimad piirkonnad on ennekõike mereäärsed või Kesklinna lähistel asuvad alad.

Kinnisvaramaakler ja LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing soovitab elamu- ja ridaelamu ostjatele hinnaklassi 150 000 kuni 200 000 eurot. Tavaliselt on sellised pakkumised tema sõnul Tallinna rõngasvaldades.

Hausers Grupp OÜ juhatuse esimehe Madis Mägi arvates lähima paari aasta jooksul piirkondade populaarsuses suuri muudatusi ei tule, kuid pikemas perspektiivis võivad tehnoloogilised arengud (isesõitvad autod, droonid) või kodus töötamine kinnisvara väärtust muuta: «Sellepärast arvan ma, et kodu tuleb osta lihtsalt sinna, kus inimene või perekond end hästi tunneb.»

Endover Kinnisvara turundusosakonna juhi Maarja-Linda Tauri sõnul tasuks investeerida näiteks Kalamajas asuvasse kinnisvarasse, sest seal on hinnatõusu potentsiaali: «Kindlat investeeringut pakuvad alati aga südalinn ja Kadriorg. Ka Haabersti ja Lasnamäe puhul on eeldada jätkuvat huvi tõusu.»

Mikrokorterite võidukäik

Tänavu kevadel tõdesid Endover KVB OÜ juhatuse liige Robert Laud, Metro Capital OÜ partner Ain Kivisaar ja väikeinvestor Kalle Aron Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil, et mikrokorterite (kuni 20 ruutmeetri suurused korterid) järele on nõudlus äärmiselt suur, kuid Tallinna linn ei soodusta nende arendamist. Nimelt jääb nende ehitamine enamasti nõude taha, et iga korteri juures peab olema ka parkimiskoht – sellist ruumi aga linnas tihti ei ole.

Ka kinnisvaramaakler ja LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing kinnitab, et nõudlus väiksemate korterite järele on selgelt olemas. «See on tingitud praegustest hinnatasemetest,» selgitas ta nentides, et tõepoolest – linna piirangud ei lase tihti minikortereid rajada.

LAAM Kinnisvara tegevjuht Aljona Mändlo mikrokorterite võidukäiguga aga ei nõustu: «Stuudiokorterid on perioodilised, inimesed ei taha korterit, kus nad söövad, elavad, puhkavad ja magavad ühes ruumis. Ühetoaliste trendid on vähenemas, pigem otsitakse kahetoalisi kortereid,» kommenteeris ta.

Energiamaja / LAAM Kinnisvara

Tagasi üles