Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kas majaturul valitseb vaikus enne tormi?

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kinnisvaraportaali KV.EE juht Tarvo Teslon. | FOTO: Scanpix/Postimees

Majaturg on tehingute arvu poolest püsinud viimasel kolmel aastal üsnagi paigal. Hinnad on aeglaselt kerkinud, kuid niisugust murrangut nagu korteriturul ei ole selles vallas toimunud.

Selle aasta esimene kvartal näitab majadega tehtavate tehingute arvu kasvu, majade pakkumishinnad portaalis KV.EE jätkavad tõusu. Kas näeme sel aastal ühepereelamute turul järgmist hüpet?

Arvestades, et korteritehinguid tehakse üsna arvukalt, võiks olla alust loota, et see aktiivsus kandub edasi ühepereelamute müüki. Mingil määral ongi see nii läinud, kuid üldjoontes on Eestis kruntidega tehtud tehingute maht viimasel kolmel aastal püsinud  üsna stabiilsena, 4500 tehingu lähedal.

Majade turul ei näe me sellist tehingute arvu kasvu nagu korterite müügis, küll aga avaldub mõõdukas kasvutrend hindades. Võib öelda, et majatehinguid tehakse ligikaudu viis kuni kümme protsenti kõrgema hinnaga kui aasta tagasi samal ajal. Üksikutel juhtudel võib aastane hinnatõus küündida 15 protsendini.

Samasuguse hooga kerkivad ühepereelamute pakkumishinnad portaalis KV.EE.
Harjumaal asuva elamu ruutmeetri eest küsivad kinnisvaramüüjad portaalis keskmiselt 1282 eurot. Tartumaal on see näitaja 1010 eurot ja Pärnu maakonnas 831 eurot.

Arvestades, et majade hinnad tasapisi kerkivad, on alust arvata, et inimesed on hakanud pisut liiga kalliks muutunud korteritele eelistama suuremat privaatsust pakkuvaid ühepereelamuid.

Ostuhuvi suurenemine tähendab, et majamüüjatel on alanud aastal jätkuvalt võimalik hindu kergitada. Hinnatõusu põhjendab ka see, et majatehingute kõrghooaeg on varase kevadega avatuks kuulutatud.

Liiga tormilist majahindade tõusu siiski ootama ei peaks. On ju lõpphind praegugi suhteliselt kallis ja seetõttu muutub see aeglasemalt.

Tagasi üles