Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eestis koguvad populaarsust minikorterid

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
18-ruutmeetrine stuudiokorter Põhja-Tallinnas Tööstuse tänaval. | FOTO: KV.EE

Välismaal, eelkõige Ameerikas, on pisikesed majad ja korterid olnud juba mõnda aega tõeline trend. Viimasel ajal on aga minikodude rajamine meilgi hoo sisse saanud.

Peale väikeste moodulmajade ehitatakse üha rohkem ka pisikesi ja kompaktseid stuudiokortereid.

Näiteks valmis Põhja-Tallinnas Tööstuse tänaval alles hiljuti 24 stuudiokorterit, mis on vaid 15–20 ruutmeetri suurused. Kompaktselt kujundatud korterites on olemas kõik elus eluks vajalik: pesuruum, voodi, pisike kööginurk, kapp ja riidestange. Kuivati ja pesumasina kasutamiseks on majas eraldi pesuruum.

Märtsis valmib Tallinnas Türi tänaval veel 31 pisikest stuudiokorterit. Väikseimad neist on vaid 10,8 ruutmeetri suurused, suurim 24,8-ruutmeetrine. Põhjamaise sisekujundusega korterid muudab eriliseks veel see, et mõeldud on need inimestele, kes soovivad hakata kortereid välja üürides tulu teenima.

Ostjaga sõlmitakse operaatorleping. See tähendab, et korterit haldab firma, kes sisustab korteri, otsib üürniku ja vastutab selle eest, et üüritulu iga kuu korteri omaniku pangakontole laekuks.

Väike, 10,8-ruutmeetrine stuudiokorter Tallinnas Türi tänaval. | FOTO: KV.EE

Kinnisvaraportaali kv.ee juhi Tarvo Tesloni sõnul on nõudlus väikeste elamispindade järele suur ja sellepärast võib moodsate minikodude rajamine muutuda Eestis üsna populaarseks. «Need sobivad ideaalselt just iseseisvat elu alustavale noorele – pisikeses kodus on teadupärast ju ka kulud väiksemad,» selgitas Teslon.

Tesloni sõnul on minikodusid rajatud varemgi, vanasti kutsuti neid lihtsalt ühiselamuks. «Ühiselamu nimi on veidi paha maiguga, kuid mõte jääb samaks,» ütles ta.

Sisearhitekt Ilona Põldme sõnul on väikese stuudiokorteri puhul kõige olulisem läbimõeldud planeering ja mööblipaigutus: «Kõige suurem viga, mida inimesed teevad, on see, et ostetakse asju, mis ära ei mahu ja omavahel tegelikult kokku ei sobi.»

Sisearhitekti sõnul tuleks kapid ja panipaigad ehitada väikeses korteris vastavalt ruumi mõõtudele. «Sellisel juhul saab ruumis kõik vabad pinnad ja nurgad ära kasutada,» põhjendas ta.

Mööbel võiks Põldme hinnangul olla kergesti liigutatav ja multifunktsionaalne. «Kui ruum on kõrgem kui 2,5 meetrit, võiks magamistsooni tekitada näiteks teisele tasapinnale.»

Peale selle toonitas sisearhitekt, et väikeses elamises on väga oluline roll ka valgusel: «Töötsoon vajab teadupärast  rohkem valgust, voodi võiks jääda aga ruumi hämaramasse osasse,» kõneles ta. «Päevavalguse liikumine ruumis tuleks sellepärast kindlasti hoolega läbi mõelda.»

Väike stuudiokorter Põhja-Tallinnas Tööstuse tänaval. Foto: kv.ee | FOTO: KV.EE
Tagasi üles