Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eestis saab edukalt kasvatada troopilisi vilju

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kasvuhoone võimaldab Eestis kasvatada taimi, mis siin muidu toime ei tuleks. | FOTO: MARGUS ANSU/POSTIMEES/SCANPIX

Kuigi eestlaste seas on levinud arvamus, et meie jahedas kliimas pole võimalik kasvuhooneski midagi eksootilist kasvatada, kannavad põhjamaistes tingimustes edukalt vilja nii melon kui isegi banaan.

Kuna taimede ettekasvatamise ja soetamise aeg on juba käes, annab Postimees ülevaate, millised valikuid meil on. Meie laiuskraad seab vaid teatud piirangud, nii et kasvuhooneid müüva Rodoaed.ee esindaja Kalev Pärtna sõnul pole eestlastel suurt midagi kurta. «Näiteks lõunaeurooplased ei saa kasvatada nii mahlaseid salateid ja rediseid kui meie: nende suvi on selleks liiga kuum ja kuiv,» tõi ta näite. «Meie aga saame kasvuhoones ilma suurema vaevata kasvatada nii mahlaseid rohelisi taimi kui ka lõunaeurooplaste troopilisemaid vilju.» Siiani leidub eestlaste kasvuhoones siiski peamiselt kurki, tomatit ja paprikat, kuigi kurgid eelistaksid tegelikult pigem eraldi, leilisauna meenutavat kasvukohta. Nii võikski aiapidaja tegelikult kurgid eraldi kolida ning tegeleda nende asemel eksootidega, mis meie tingimustes põnevust pakuvad.

Kavala nipiga kahjurite vastu

Kui seltskond kasvuhoones aga väga kirjuks läheb, võib Pärtna sõnul kergesti juhtuda, et kohale saabuvad ka mitmesugused kahjurid. «On märgatud, et niiskel suvel kipuvad näiteks baklažaanid ja suvikõrvitsad kasvuhoones tomatite kõrval kasvades meelitama kohale lehetäisid,» toob ta näite. Selle asemel, et siis kange keemiaga tõrjet tegema hakata, võiks proovida märksa loodussõbralikumat lahendust. Esiteks tuleks rajada triiphoonesse igale taimegrupile oma kindel ala ning tagada ka korralik ventilatsioon. «Umbses õhus võimenduvad kahjuriprobleemid oluliselt,» selgitab Pärtna.

Kui pahalased aga juba kasvumajas sees, tasub nendest vabanemiseks proovida väga lihtsat nippi: teha uksed ja aknad nii lahti kui võimalik, et kasvuhoonesse pääseksid head putukad, kes kahjuritest toituvad. «Näiteks lehetäidega saavad suurepäraselt hakkama nii lepatriinud kui väikese herilase moodi sirelased,» kõneles Pärtna. Selleks aga, et neil oleks motivatsioon sinu kasvuhoonesse puhastustööd tegema minna, tuleks sinna tema sõnul külvata või istutada ka mõni õitsev taim. «Väga hästi töötab tavaline kurgirohi,» juhendas spetsialist. Nii ei pea tema sõnul muretsema, et kahjurid eksootilised taimed lihtsalt ära söövad.

Viinamarjad saavad täiesti küpseks

Väga tänuväärne kasvuhoonetaim on viinapuu, mille vilju viinamarju eestlased väga armastavad. Avamaal viinamarjad meie kliimas küll nii magusaks ei küpse, kuid kasvuhoones lähevad need väga magusaks ja hõrguks. «Ideaalis oleks viinamarjadele vaja täitsa eraldi kõrge laega kasvuhoonet, aga tegelikult saab päris hea tulemuse neid ka väiksemas kasvuhoones teiste taimedega koos kasvatades,» kinnitas Pärtna. Viinapuud kasvavad küll suureks, aga kerge pügamisega on neid võimalik hästi kujundada.

Aprikoos ja virsik kannavad vilja küll

Kuigi meie kliimas virsik ja aprikoos õues ei kasva ning puu kasvatamine kasvuhoones võib tunduda kummaline, on neid eksoote Eestis just säärastes tingimustes juba mõnda aega kasvatatud. Pärtna hoiatas aga, et kindlasti ei tasuks kumbagi puud siiski ise seemnest kasvatada. Taimed lähevad tema sõnul küll tõenäoliselt kasvama, kuid lähevad metsikuks ega vilju. Sama kehtib ka teiste viljapuude kohta. Seega tuleks neil, kel soovi aprikoosi ja virsikut kasvatada, osta korralikud poogitud taimed ikkagi puukoolist.

Mesimagusad arbuusid ja melonid

Kuna Eesti poodides müüdavad arbuusid korjatakse nende kodumaal ära juba pooltoorena, et nad pika reisi põhjamaadesse vastu peaks, ei ole need kunagi nii maitsvad kui koduses kasvuhoones kasvatatud. Sama kehtib ka meloni kohta – mesimagusaid meloneid jõuab poelettidele üsna harva, kuid kasvuhoones on võimalik luua neile küpsemiseks ideaalsed tingimused.

Nii arbuus kui ka melon tahavad palju vett ja palju sooja ning arvestada tuleb ka sellega, et taimed kipuvad minema küllaltki laiaks. Seega tuleb neile omajagu ruumi planeerida.

Mainitutega otsapidi sarnased, suurekasvulised ja soojalembesed on ka suvikõrvits, baklažaan ja kabatšokk. Ka need tulevad kodustes tingimustes kasvanuna palju mõnusamad kui poest saadud, ruumi võtavad aga kasvuhoones üsna palju.

Banaane saab kasvatada

Seda, et kodumaises kasvuhoones ka banaane kasvatada saab, teavad üsna vähesed. Tegelikult võib aga banaaniistiku endale aianduskauplusest soetada ja kasvuhoonesse kasvama panna. Põhiline konks on siin see, et kuna banaanivilja valmimiseks kulub enam kui üheksa kuud, tuleb banaanitaim talveks tuppa tuua – seega, triiphoonesse maha istutada seda ei saa. Taime tuleb kasvatada suures potis ja väga toitainerikkas mullas. Talvituda tahab banaanipuu vähemalt 18-kraadise temperatuuriga ruumis. Arvestada tuleb ka sellega, et taim võtab rohkelt ruumi ja pisikeses kasvuhoones ei pruugi seda muude taimede kõrval piisavalt jaguda, räägib Pärtna.

Hästi valmib ka ananass

Põõsana kasvav ananass valmib koduse kasvuhoones samuti üsna hästi, kuid sarnaselt banaaniga tuleb seegi talveks tuppa tuua või kasvatada teda ainult köetavas kasvuhoones. Nimelt ei tohi ananassitaime kasvukeskkonnas temperatuur ka talvekuudel langeda alla 13 kraadi. Ananassitaimi saab kevadel aianduspoodidest, kuid selle võib ka ise küpse ananassitaime lehetutsakast kasvatada. Kui tingimused on õiged, näeb vilju kolme kuni viie aasta pärast.

Tagasi üles