Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kodusisustaja võiks rohkem kodumaist eelistada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lühter North. | FOTO: Mari Lights

Kui põhjanaabrite juures on omamaine disain ammu au sees, siis Eestis peetakse seda endiselt rohkem nišikaubaks ja keskmisest kodust eestimaiste disainerite toodangut naljalt ei leia. See trend võiks aga muutuda.

Eesti kodudes näeb endiselt peamiselt välismaal toodetud saepuruplaatmööblit, mis tuleb küll tõenäoliselt pisut odavamalt kätte kui kodumaine disain, kuid elab oma elu ära palju kiiremini ja vajab sagedamini väljavahetamist. Nii et kokkuvõttes oleks säästlikum osta kohe kallimat kodumaist mööblit.

-Ilu ja vastupidavus ennekõike

Eesti Disainikeskuse kommunikatsioonijuht Maris Takk ütleb, et mõistagi saab kvaliteetset mööblit ja sisustustooteid osta ka välismaalt, aga Eesti disain ei ole praegu enam kallim kui nood tooted, mistõttu võiks ka kodumaise valiku seas ringi vaadata.

Põnevad ja väga eriilmelised taimealused Arkiplant – valikus olemas nii põranda- kui ka lauapostamendid, seinale ja lakke riputamise alused. / Jaana Süld

«Eelistada tuleks tooteid, mis on funktsionaalsed, vastupidavad, mugavad, kergesti hooldatavad ja esteetiliselt meelepärased. Eestis disainitud ja toodetud mööblil ja sisustusaksessuaaridel on kindlasti enamik neist eeldustest täidetud. Eestimaist eelistada on kindlasti ka eetiline ja keskkonnasõbralik, sest tarbime ju materjale, mis pärinevad meie lähedalt ja mille transportimiseks pole palju ressursse kulutatud,» selgitab Takk.

Vähemtähtis pole seegi, et Eesti disain valmib naturaalsetest materjalidest, näiteks kohalikust puidust, vineerist ja villast.

Nagisüsteem Nörk – väga omanäoline Bruno disainiauhinna võitja, mis lisab kahtlemata igale ruumile isikupära. / Tootja foto

«Oluline tegur on ka kestvus: igal juhul on mõttekam osta laud, riiul või diivan, mis maksab võib-olla küll veidi rohkem kui Hiinas toodetu, ent on kindlasti vastupidavam ja põlvest põlve pärandatav. Vähem oluline pole ka eristumine – ei taha ju, et kõik kodud oleks ühesugust Ikea mööblit täis,» sõnab Takk.

Samas on Taki sõnul pilt viimastel aastatel oluliselt paranenud ja võib öelda, et Eesti disain on siiski rahvani jõudnud või jõudmas.

«Disain ei ole enam väikese ringkonna asi, vaid liigub aina enam inimeste kodudesse ja riidekappidesse. Märksõna on siin kättesaadavus, olulist rolli on kindlasti mänginud disainipoed, mida on nii Tallinnasse kui ka teistesse Eesti linnadesse viimase aasta jooksul ohtralt juurde tekkinud,» räägib ta.

«Peale tavaliste poodide on disaini müümise südameasjaks võtnud ka mitu Eesti ja välismaist veebipoodi, näiteks Osta.ee, Furgner, Crowdyhouse, Baltic Design Shop. Samuti on Eesti disain jõudnud suurtesse poodidesse – Tallinna Kaubamajja, Aatriumi, Stockmanni – ning iga päev tekib neid kohti juurde.»

Selle üle, et kodumaiseid tootjaid juba liiga palju saaks, pole Taki sõnul vaja muretseda ja esialgu on tasapisi tihenev konkurents vaid tervitatav nähtus.

-Perspektiivikad mööbel ja metallasjad

«Konkurents paneb pingutama, oma tooteid ja kasutajaid paremini läbi mõtlema ja tulemuseks on paremad tooted kõigile. Arvestama peab ka sellega, et koduturg on tegutsemiseks liiga väike ja enamik tegijaid on algusest peale sihiku suunanud globaalsetele turgudele,» räägib ta.

Nüüd Ceramics – geomeetrilistest vormidest inspireeritud lauanõud sobivad sisuliselt igasse interjööri. / Tootja foto

Kindlasti on puudus parema disainiga kvaliteetse puitmööbli tootjatest. «Neil oleks ka väljaspool Eestit läbilöögivõimalus olemas,» ütleb Takk.

Teine perspektiivikas, aga üsna katmata haru on metallitööstus, mille võimalusi võiksid disainerid Taki hinnangul rohkem ära kasutada, et luua innovaatilisi ja kasutajasõbralikke tooteid.

Juba praegu on tekkinud mõned disainerid, kelle loomingut teab iga eestlane.

«Pehmest mööblist on kõige populaarsemad kindlasti Oot-Ooti diivanid ja tugitoolid, mis näitavad ilmekalt, et eestlane oskab hinnata head disaini, kvaliteeti ja ajatust.»

WOHi vildist aksessuaarid – need tumbad ja riidepuud lisavad koju pehmust ja hubasust. / Tootja foto

«Üha enam ostetakse kodudesse ka Eestis disainitud ja toodetud valgusteid, Tarmo Luisu «Mull» ja Johanna Tammsalu keraamilised kuplid on Eesti kodudes ühed armastatumad. Ning üle ei saa ka Jaanus Orgusaare vineerist seinariiulist COMB, mis on tõeline hitt nii Eestis kui ka väljaspool,» loetleb Takk.

Loo juurde kuuluvatel fotodel on viis kodumaist disainitoodet, mida Maris Takk soovitab kodu sisustamisel järele proovida.

Tagasi üles